Banki, parabanki a firmy pożyczkowe – gdzie leży różnica?

Jeśli chcemy wziąć pożyczkę, można skorzystać z usług różnego rodzaju instytucji. Najpopularniejszy wybór zazwyczaj stanowią banki – są to działalności o dużej skali, zazwyczaj zorganizowanie w całe sieci. Banki charakteryzują się złożoną strukturą i zazwyczaj zachęcają swoich klientów do dłuższej współpracy. W dzisiejszych czasach konto bankowe posiada praktycznie każda osoba prywatna lub działalność gospodarcza, gdyż jest to usługa, bez której ciężko jest się obyć. Karty płatnicze, lokaty oraz kredyty – banki posiadają szeroką ofertę, pokrywającą wiele aspektów zarządzania finansami. Niestety, jeśli chodzi o pożyczki, korzystanie z tradycyjnego banku może okazać się nieco problematyczne. Dlaczego? Głównym powodem utrudnień jest tutaj duży nakład formalności, z którymi należy się uporać, aby takową otrzymać. Ustawa o prawie bankowym jest dość restrykcyjna, stąd długa, ciągnąca się procedura, która i tak nie gwarantuje nam uzyskania pożądanej gotówki.

Czym tak właściwie są firmy pożyczkowe?

Najkrótszym opisem firm pożyczkowych byłoby nazwanie ich „bankami bez zobowiązań”. Są to działalności nastawione głównie na udzielanie chwilówek i niezbyt wysokich kredytów, idealne dla osób, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. W ich przypadku nie ma co liczyć na kwoty, które pozwolą nam na zakup domu czy wysokiej klasy samochodu, lecz nie pieniądze można uzyskać błyskawicznie, nawet za pośrednictwem internetu. Nie oznacza to jednak, że firmy pożyczkowe nie są w żaden sposób zabezpieczone – bazują one na ustawie o kredytach konsumenckich, dlatego ich klienci mogą liczyć na zwrot pieniędzy w razie bankructwa spółki, podobnie jak ma to miejsce w przypadku banków. Ustawa ta reguluje także pewne aspekty ich funkcjonowania, co ma na celu ograniczenie nieprzyjaznych dla klienta praktyk, jak nieuczciwe oprocentowanie pożyczek lub zatajanie informacji na temat RRSO.

Parabanki – czym różnią się od firm pożyczkowych

Tak zwane parabanki to działalności, które znacznie różnią się od zwykłych banków czy firm pożyczkowych. Wyróżnia jest głównie fakt, że są to działalności prywatne, które regulowane są prawem kodeksu cywilnego. Mogą one funkcjonować o wiele swobodniej, z czym wiążą się liczne wady i zalety. Największy problem parabanków to brak zabezpieczeń dla konsumenta – w przypadku bankructwa spółki, ryzykujemy utratą swoich oszczędności. Z drugiej strony, parabanki często oferują bardzo atrakcyjne oferty, na które warto jest się skusić. Jest to doskonała opcja dla osób o niezbyt dobrej historii kredytowej, gdyż tego typu firmy nie są wybredne wybierając swoich klientów.